تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

مهمترین بیماری های شایع جوجه شترمرغ و نحوه درمان آن

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۲۵

جوجه شترمرغی هایی که کمتر از 3 ماه سن دارند، نرخ مرگ و میر بالایی را تجربه میکنند. بیماری های زیادی هست که جوجه شترمرغ میتواند به آنها مبتلا شود ولی اغلب دلیل مرگ جوجه شترمرغ ها آنتریت و یا عفونت روده و عفونت کیسه زرده میباشد. این متن از وبلاگ eigkala به طور تخصصی به شرح بیماری های شایع جوجه شترمرغ، علائم و نحوه درمان و پیشگیری از آنها پرداخته است. متأسفانه مطالعات در مورد شناخت بیماری های شترمرغ و راه های درمان آن به گستردگی طیوری مثل مرغ و بوقلمون نیست. اما ما سعی نموده ایم در این مطلب اطلاعات بیشتری در مورد بیماری های جوجه شترمرغ برای شما جمع آوری کنم.

بیماری های جوجه شترمرغ

« بیماری های جوجه شترمرغ »

علائم بیماری در جوجه شترمرغ

دانش علمی درباره بیماری های شترمرغ بسیار ناقص و پراکنده است و جزئیات خاصی در مورد جنبه های فنی تست های تشخیصی یا غربالگری این پرنده ها در اکثر موارد وجود ندارد. اما به طور کلی علائم بیماری در شترمرغ تقریبا همانند سایر طیور می باشد. مهمترین این علائم شامل موارد زیر است:

  • بی حالی و بی اشتهایی
  • لرزش
  • افتادگی بال ها
  • خروج ترشحات از چشم، بینی و دهان
  • عدم تعادل در ایستادن، راه رفتن و یا فلج شدن برخی اندام ها
  • تنفس سخت با صدای خس خس گلو و سینه
  • اسهال یا مدفوع غیر طبیعی
  • لاغری و رشد ضعیف

بیماری آنتریت هموراژیک

بیماری آنتریت که همان عفونت روده کوچک می باشد یکی از شایع ترین بیماری های گوارشی در بین جوجه شترمرغ تا سن 3 ماهگی است. این بیماری سرعت انتشار بالایی داشته و مرگ و میز زیادی را سبب میشود. یکی از اثرات منفی این بیماری عفونی تضعیف سیستم ایمنی جوجه می باشد که راه را برای سایر بیماری ها هموار میسازد. بیماری آنتریت در جوجه شترمرغ ها خود را با علائم ظاهری مثل بی حالی و بی اشتهایی نشان میدهد. اما در کالبد شکافی با علائمی همچون خونریزی دیواره روده، ضایعات مخاطی و تجمع نکروز در روده ها مواجه میشویم. همچنین طحال شترمرغ درگیر به بیماری آنتریت ابتدا بزرگ و مرری شده و سپس کوچک و خاکستری میشود. در نتیجه این بیماری کبد پرنده نیز بزرگ میشود.

عامل اصلی این بیماری نوعی باکتری است که در محیط زیست یافت میشود. مرطوب بودن بستر و دمای سرد شیوع سریع این بیماری در بین جوجه ها را ممکن میسازد. بنابراین با فراهم کردن محیطی گرم و خشک که تهویه مناسبی هم داشته باشد میتوان به طور موثر از این بیماری در بین جوجه شترمرغها جلوگیری کرد.

برای پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون توصیه میشود. در زمان درگیری جوجه ها درمان با آنتی بیوتیک ها به اندازه کافی پاسخگو نخواهد بود.

جوجه شترمرغ بیمار

« جوجه شترمرغ بیمار »

عفونت کیسه زرد

کیسه زرده در جوجه هایی که به تازگی سر از تخم بیرون آورده اند، به طور کامل جذب بدن آنها نشده است. در واقع چندین روز طول میکشد تا بند ناف جوجه های تازه متولد شده بسته شود. اما متأسفانه در بیشتر موارد بند ناف جوجه به باکتری و میکروب آلوده شده و عفونت میکند. عفونت بند ناف در جوجه ها درمان ندارد و جوجه درگیر پس از چند روز تلف میشود. از علائم این بیماری میتوان به تغییر رنگ بند ناف به قهوه ای و بو بسیار بد ان، بی حالی جوجه و بی اشتهایی اشاره کرد.

تمیز نگه داشتن محیط و گرم بودن آن تأثیر زیادی بر جذب کیسه زرده دارد. اگر دمای هوای کف کمتر از 20 درجه باشد، بند ناف جوجه سفت شده و جذب بدنش نمیشود. بنابراین در هفته های اول گرم نگه داشتن بستر نگهداری و جایگاه جوجه ها بسیار مهم است. استفاده از مادر مصنوعی مادون قرمز در پیشگیری از جوجه ها به عفونت بند ناف بسیار موثر است. در هفته اول دمای هوا در نزدیکی سطح زمین باید بالای 30 درجه باشد. همچنین بستر نگهداری جوجه شترمرغ را بایستی با مواد نرم و تمیز آماده کرد تا دچار بیماری عفونت کیسه زرده نشوند. یکی دیگر از راه های پیشگیری از عفونت بند ناف در جوجه شترمرغ ها استفاده از اسپری اکسی تتراسایکین در هفته اول می باشد. این اسپری ضد باکتری و میکروب بوده و مانع از عفونت کیسه زرده خواهد شد. روزی یک مرتبه اسپری کردن این دارو به ناف جوجه شترمرغ ها به مدت 7 روز توصیه میشود. در این لینک بیشتر در مورد عفونت بند ناف جوجه و راه های پیشگیری از آن بخوانید.

انباشتگی معده یا اسهال

یکی دیگر از بیماری هایی که جوجه شترمرغ ها بیشتر با آن دست و پنجه نرم میکنند مشکل انسداد روده و یا اسهال می باشد.

مواردی همچون استرس، تغذیه غیر اصولی و بلعیدن اشیاء و مواد غیر خوراکی باعث انسداد روده و یبوست در جوجه شترمرغ ها میشود. انسداد معده به شدت باعث ضعیف شدن جوجه ها و لاغری آنها خواهد شد. برای درمان انسداد معده در جوجه ها اقداماتی همچون روش جراحی و تخلیه معده به کار گرفته میشود.

کلیه موادی که باعث انباشتگی معده در جوجه ها میشوند از جمله تیغه های بلند علوفه، مواد نوک تیز، سنگ های درشت، تیکه های چوب و ... باید از محل نگهداری جوجه ها به دور باشند.

شترمرغ به همراه جوجه شترمرغ

« شترمرغ به همراه جوجه شترمرغ »

پیشگیری از استرس در جوجه ها

با توجه به اینکه در مزارع پرورش شترمرغ، بیشتر جوجه ها به روش مصنوعی و با دستگاه هچ میشوند، بیش از اندازه در معرض استرس قرار میگیرند. استرس از جمله مواردی است که باعث افزایش مرگ و میر جوجه ها میشود. برای از بین بردن استرس جوجه شترمرغ ها، پرورش دهنده نقش اساسی ایفا میکند. برای این منظور پرورش دهنده باید با لباس یک رنگ در یک ماه اول در بین جوجه ها حضور داشته باشد. جیره غذایی جوجه شترمرغ ها هرگز نباید به یکباره تغییر پیدا کند. چون نیافتن غذا باعث ایجاد استرس و ناارامی در جوجه ها میشود.

تغییر شکل پا در جوجه شترمرغ

این ضایعه بیشتر در جوجه های زیر 3 ماه دیده شده و دلایل مختلفی دارد. از جمله دلایل کج شدن و تغیر شکل پای جوجه و انگشتانش میتوان به دما و رطوبت نامناسب در زمان جوجه کشی، بستر غیر استاندارد و مرطوب، کمبود تغذیه ای و مشکلات ژنتیکی اشاره کرد. درصد کمی از جوجه ها درگیر این مشکل میشوند ولی در هر صورت باید عوامل آن را از بین برد. یکی از مهمترین دلیل انحراف پای جوجه شترمرغ در روزهای اول، دما و رطوبت نامناسب در زمان جوجه کشی است. برای جلوگیری از این مشکل انتخاب و خرید دستگاه جوجه کشی شترمرغ با سیستم دقیق دما و رطوبت بسیار مهم است. همچنین با توجه به شرایط خاص جوجه کشی از شترمرغ، رطوبت محیط باید به درستی کنترل شود چرا که رطوبت بیش از حد در حین انکباسیون باعث تغییر شکل پای جوجه میشود.

بیماری سالمونلا در جوجه شترمرغ

این بیماری باکتریایی در بین گونه های مختلف پرندگان رایج است ولی به ندرت در بین شترمرغ های بزرگتر از 6 ماه یافت میشود. جوجه شترمرغ هایی که  کمتر از 3 ماه سن دارند در برابر بیماری سالمونلا آسیب پذیر هستند و تلفات میدهند. درمان این بیماری با آنتی بیوتیک ها انجام میگیرد.

بیماری تنفسی در جوجه شترمرغ

بیماری شایع نیوکاسل و بیماری آنفولانزا، حیات جوجه شترمرغ ها را نیز تهدید میکنند. این بیماری های ویروسی با علائم تنفسی و عصبی خودنمایی میکنند اما با واکسیناسیون و قرنطینه کردن میتوان از آنها پیشگری کرد. این دو بیماری علاوه بر تلفات زیاد به شدت مسری بوده و توجه ویژه ای باید به آنها شود. در زمینه واکسیناسیون جوجه شترمرغ ها مشورت با دامپزشک منطقه الزامی است.

نگهداری غیر اصولی شترمرغ ها و احتمال بروز بیماری در آنها

« نگهداری غیر اصولی شترمرغ ها و احتمال بروز بیماری در آنها »

نکته آخر

جوجه شترمرغ ها تقریبا تا سن 3 ماهگی نیاز به مراقبت دائمی دارند و فقط مشاهده ظاهری کافی نیست. زمانیکه کوچکترین علائم بیماری را در جوجه ها مشاهده میکند سریعا برای تشخیص بیماری آنها دست به کار شده و از دامپزشک کمک بخواهید. در بیشتر موارد زمانی که علائم بیماری حاد شده درمان دیگر جواب نخواهد داد. برای پیشگیری از بیماری در جوجه شترمرغ ها اختصاص جایگاه سربسته و جداگانه، رعایت بهداشت، استفاده از جیره اصولی، گرم کردن محیط و بررسی مداوم جوجه ها در یک ماه اول بسیار مهم است.