تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی بهترین نژادهای مرغ برای پرورش

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۴

در دنیا با وجود تنوع آب و هوایی نژادهای مختلفی از مرغ ها وجود دارند. یکی از مواردی نیز برای پرورش دهنده ها اهمیت دارد این است که کدام نژاد از مرغ ها برای پرورش صنعتی مناسب بوده و بیشترین سود را دارد؟ ما در این مطلب شما را با بهترین نژادهای مرغ که ارزش مادی زیادی برای پرورش دارند را معرفی خواهیم کرد.

معرفی نژادهای مرغ

« معرفی نژادهای مرغ »

معرفی مرغ صنعتی و بومی

در حالت کل ، مرغها به دو دسته بومی و صنعتی تقسیم میشوند. مرغان صنعتی به همان مرغ های سفید گفته میشود که تخم های سفید رنگ میگذارند. تخم مرغ های شانه ای و بسته ای در بازار از مرغ های صنعتی تولید میشوند. این نوع مرغ ها به سرعت رشد کرده و تخمگذاری آنها آغاز میشود و متاسفانه سود کمی نیز دارند ؛ چرا که از آنجا که قیمت تخم مرغ های مرغ صنعتی در بازار تعیین میشود و بیشتر در نوسان است برخی اوقات قیمت فروش از قیمت نگهداری مرغ ها نیز کمتر میشود. این تنها مشکل مرغدارها نیست ، چرا که این مرغ ها بعد از گذشت مدتی بیشتر توانایی تخمگذاری خود را از دست میدهند. مرغداران برای افزایش سود بصورت دوره ای اقدام به فروش مرغ های مسن میکنند ؛ اما سود آنها حدود 0 درصد بیشتر از هزینه پرورش آنها است. به همین علت مرغ های صنعتی جزء بهترین نژادها برای پرورش نیست.

مرغ نژاد لوهمن قهوه ای

این نژاد جزو مرغ های بومی به شمار میرود. در گذشته مرغ لوهمن تنها یکبار توانست جواز واردات را با عنوان مرغ صنعتی کسب کند و تنها مرغداران توانستند آن را خریده و پرورش دهند. امروزه مرغ لوهمن مادر دیگر وارد نمیشود ؛ بلکه تخم های نطفه دار این پرنده بصورت قاچاق وارد شده و در دستگاه جوجه کشی به جوجه تبدیل میشود. سپس جوجه های یکروزه لوهمن را تا رسیدن به سن مرغ تخمگذار پرورش میدهند. مرغ های لوهمن جوان در سال حدود ۲۴۰ الی ۳۰۰ تخم میگذارند ؛ اما تخمگذاری مرغ های مسن کمتر از مرغ های سفید جوان را دارند. یکی از مواردی که این پرندگان دارند این است تخم مرغ های آنها سفید است و کسی به آنها بعنوان تخم مرغ ارزشمند نگاه نمیکند. به همین علت تخم مرغ های لوهمن ارزش خود را از دست میدهند. مرغ های لوهمن راندمان بهتری را نسبت به مرغ های سفید دارند.

مرغ بومی

مرغ های تخمگذار یا بومی جزو نمونه مرغ های ارزشمند برای پرورش و کسب درآمد هستند. این نژادها تنوع گسترده ای داشته و شامل بلک استار، پلیموت راک، ساسکس و نیوهمشایر و... میشوند. در ادامه مرغ های بومی را معرفی خواهیم کرد.

 

مرغ تخمگذار بومی اصیل

این نژاد از مرغ ها جزو بهترین نژادها هستند که در روستاها  طرفداران زیادی داشته و پرورش داده میشوند. این پرندگان در کشور تنها در شهر ساری پرورش داده میشوند. البته در گذشته مراکز جهادی نیز برای پرورش آنها تلاش میکردند ب همین علت به مرغ های اصی مرغ جهادی نیز میگویند. مرغ های اصیل تنها در ساری قابل خرید هستند و مرغ هایی که در سایر شهرها به فروش میرسند مرغ اصیل نبوده و در واقع مرغان دورگه هستند. مرغ بومی اصیل در مقابل سرما و بیماری ها مقاومت بالایی داشته و در سال حدود ۲۰۰ عدد تخم میگذارند.

 

مرغ دو رگه

مرغ های بومی دو رگه به روش اصلاح نژاد با مرغ های اصیل و مرغهای تخمگذار خارجی به وجود می آیند. از آنجا که مرغان دو رگه مانند مرغ های بومی پر و بال رنگی دارند بعنوان مرغ محلی نیز معروف هستند. در حال حاظر مرغ های دو رگه در دو طبقه مختلف تقسیم میشوند.

مرغ و خروس بومی

« مرغ و خروس بومی »

الف. مرغ دورگه گوشتی

این نژاد از مرغ ها تولید تخم متوسطی داشته و جزو بهترین مرغ های تخمگذار برای پرورش دادن نیستند. این مرغ ها در روستاها پرورش داده شده و بعد از رسیدن به سن بلوغ به کشتارگاه ها فرستاده میشوند.

ب. مرغ دورگه تخمگذار

در این نژاد از مرغ هم نژاد گوشتی و هم نژاد تخمگذار وجود دارند. حداکثر تولید تخم در این مرغان حد.د ۲۰۰ عدد در سال است. این تعداد از تخم ها آنها را در دسته بهترین نژادهای مرغ تخمگذار قرار میدهد.

مرغ مرندی

مرغ سیاه مرندی بومی شهرستان مرند بوده و از نمونه سازگارترین مرغ ها در هر شرایط اقلیمی است. این مرغ تنها برای تولید تخم پرورش داده نمیشود ؛ برخی از مردم آن را به دلیل زیبایی بعنوان حیوان خانگی نگهداری میکنند. همچنین گوشت پرنده نیز به فروش میرسد. مرغ های مرندی در ۷ ماهگی خود به بلوغ جنسی رسیده و شروع به تخمگذاری میکنند. این پرنده ها درصورت ایده ال بودن شرایط تخمگذاری میتوانند تا ۲۰۰ تخم در سال بگذارند.

مرغ مرندی

« مرغ مرندی »

نتیجه گیری

در این مطلب ما انواع مرغ های تخمگذار را معرفی کرده و میان تخمگذاری سالیانه آنها را با یکدیگر مقایسه نمودیم. هرچند در ایران پر.رش مرغ صنعتی رواج زیادی دارد ؛ اما سودآوری آن در طولانی مدت کمتر است. از آنجا که میتوان مرغ های سیاه مرندی و مرغ بومی را بصورت گله ای پرورش داد ارزش مادی بیشتری دارند.