تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش تشخیص بلدرچین گوشتی و تخمگذار

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۰۱

امروزه در کشورهای مختلف سرمایه گذاری های وسیعی در مورد صنعت پرورش بلدرچین صورت گرفته است و دلیل آن نیز بالا بودن میزان پروتئین گوشت بلدرچین و بالا بودن ویتامین تخم بلدرچین است. به همین علت در چند سال اخیر تقاضای استفاده از گوشت و تخم بلدرچین افزایش یافته و به همین علت افراد زیادی نیز به این حرفه روی آورده اند.

پرورش بلدرچین بیش از ده سال است که در ایران شروع شده و رواج پیدا کرده است. زیراکه با ویژگی های معرفی شده این پرنده سودآوری مناسبی نیز برای پرورش دهنده به ارمغان می آورد.

بلدرچین گوشتی
« بلدرچین گوشتی »

بیشترین نژاد بلدرچین که در ایران پرور داده میشود نژاد معمولی و یا ژاپنی است. نژادهای ذکر شده بیشتر برای تخمگذاری پرورش داده میشوند و برای شروع میتوانند برای هر پرورش دهنده با هر سطح عملی مناسب باشند ؛ اما اگر به قصد پرورش نوع بلدرچین گوشتی وارد این حرفه میشوید بهتر است از نژادهای سینه سفید هندی و یا بلدرچین سفید آمریکایی استفاده کنید. زیرا که برای پرورش و نگهداری نژادهای مذکور میتوانید بدون داشتن قفس آنها را در بستر نیز پرورش دهید.

مورد اساسی در مورد بررسی تفاوت ها و خصوصیات این دو نژاد بلدرچین است که عدم اطلاعات و شناخت کافی ممکن است موجب بروز خسارت زیاد برای شما بشود. در این مطلب قصد داریم شما را با خصوصیات بلدرچین نژاد گوشتی و تخمگذار آشنا کنیم.

روش تشخیص بلدرچین تخمگذار و گوشتی

  • چشم های بلدچین نژاد تخمگذار بزرگ ، درخشان و براق است
  • مقعد بلدرچین تخمگذار پهن ، مرطوب و سفید است.
  • پاهای بلدرچین تخمگذار محکم ، قوی و بدون انحراف است.
  • فاصله استخوان های لگن بلدرچین تخمگذار بیش از یک انگشت بوده و لگن و سینه آن حدود دو انگشت است.
  • پرهای بلدرچین تخمگذار با جثه بزرگ پهن و بزرگ است. پرهای پرنده آن را از خطرات سرمایشی حفظ میکنند.
  • میتوان با بررسی رنگ پرهای پرنده از سلامتی و بیمار بودن بلدرچین تخمگذار به نتیجه رسید.
  • بلدرچین های تخمگذار معمولاً در سن ۳۷ الی ۴۲ روزگی به بلوغ جسمی میرسند و آماده تخمگذاری و باروری میشوند. به این نکته توجه کنید که شرایط ایده آل برای بلوغ بلدرچین ها سن ۴۵ الی ۵۰ روزگی است ؛ زیرا که این میزان مهمترین دوران برای بلدرچین های مولد بوده و پرنده با تغذیه مناسب در این سیکل میتواند به ساختار اندام قوی تری برسد.
  • تخمگذاری بلدرچین ها معمولاٌ بین ۱۵۰ تا ۱۶۵ عدد بوده و تعداد تخم های نطفه دار این گرنده به حدود ۱۱۵ عدد میرسد. اما شرایط سنی تخم ها متفاوت بوده بطوریکه تخم های نطفه دار در ۴ ماهگی و تخم های خوراکی در 6 ماهگی تولید میشوند. با این حال افرادی هستند که برای پرورش بلدرچین از نور مصنوعی استفاده می کنند بدینگونه تخم گذاری بلدرچین ها حدود ۱۲ ماه در سال به درازا می کشد .
  • نگهداری آن ها در قفس یک روش مناسب است.