تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آشنایی با بلدرچین پولکدار

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۹

تا کنون بیش از صد و پنجاه نوع مختلف از بلدرچین ها شناسایی شده اند که هرکدام از آنها به اندازه و شکل های مختلف در سراسر جهان وجود دارند. در کل شرایط نژادهای بلدرچین بسیار شبیه به هم بوده و میتوان گفت شرایط زیست محیطی ، تغذیه ، سن بلوغ ، دوره تخمگذاری ، سرعتی رشد و … آنها و حتی تعداد تخم هایی که می گذارند با هم برابر است.

بلدرچین پولکدار

« بلدرچین پولکدار »

محل پیدایش بلدرچین پولکدار

بلدرچین پولکدار در مکزیک کشف شده و از آنجا به تمام دنیا انتقال داده شده است. این پرنده با نام علمی Callipepla squamata شناخته شده و در زبان انگلیسی به scaled quail معروف است. بلدرچین های پولکدار در نواحی مرکزی کشور آریزونا ، جنوب کانزاس ، نواحی مرکزی کلرادو و نوادای شرقی است. اما با تحقیقات و بررسی های انجام شده ظاهرا جمعیت این پرنده در واشنگتن و نوادا بیشتر از سایر مناطق است.

بلدرچین های پولکدار موجودات اجتماعی بوده و در لابه لای سنگ ها و صخره ها، بوته های انبوه، علف زار ها، شن زار ها وکوهپایه های کم ارتفاع آشیانه های خود را بنا میکنند. برخلاف بسیاری از پرندگان که با سردی هوا به نواحی گرم مهاجرت میکنند بلدرچین های پولکدار اصلا مهاجرت نمیکنند! بلکه این پرندگان در زمستان ها گله تشکیل داده و با حلقه زدن در کنار یکدیگر همریگر را گرم میکنند. با سرد شدن دمای هوا جمعیت بلدرچین ها افزایش پیدا میکند و این موضوع باعث میشود تا بسیاری از بلدرچین ها بتوانند به سلامتی از این مشکل عبور کنند.

خصوصیات ظاهری بلدرچین های پولک دار

شکل ظاهری پرهای بلدرچین پولکدار به صورتی است که در ظاهر و در چهم هر نظاره گری مانند پولک به نظر میرسد. مخصوصاً رنگ آبی متمایل به خاکستری این نژاد از بلدرچین ها آنها را دقیقاً مانند پولک نشان میدهند و تاج پنبه ای شکل آنها ظاهر بلدرچین را بسیار متفاوت تر از سایز گونه های بلدرچین مبدل کرده است.

بلدرچین های پولکدار تا آخر عمر جفت خود را ترک نمیکنند و جزو پرندگان تک همسر به شمار میروند. تنها زمانی که جفت پرنده شکار شود یا بصورت طبیعی بمیرد نوع نر اقدام به انتخاب جفت میکند.

بلدرچین پولکدار و جوجه ها

« رام کردن عروس هلندی »

زمانی که توده هوای گرم به مکان زندگی بلدرچین ها برسد جفتگیری آنها آغاز شده و نوع نر تمام تلاش خود را برای جلب نظر ماده انجام میدهد و زمانیکه این اتفاق بیفتد بلدرچین های پولکی شروع به لانه سازی میکنند. اگر همه چیز به خوبی پیش برود و پرنده ماده آمادگی تخمگذاری داشته باشد میتواند در انتهای هفته دوم همه روزه تخمگذاری کند. بعد از اتمام تخمگذاری بلدرچین های ماده تخم ها را از اطراف لانه به مرکز آن جمع آوری کرده و تا زمان به دنیا آمدن جوجه ها روی آنها میخوابند. در این بین بلدرچین پولکدار نر از لانه محافظت کرده و تغیه بلدرچین ماده را نیز تامین میکند. زمانیکه جوجه بلدرچین ها از تخم خارج شوند با والدینشان یه جستجوی آب و دان میروند.

تغذیه بلدرچین پولکدار

میوه های وحشی ، دانه های گیاهی ، حشرات ریز جثه ، خزندگان کوچک مانند کرم ها ، حلزون ها از نمونه غذاهایی هستند که بلدرچین های پولکدار از خوردن آن لذت می برند.