تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای پرورش و نگهداری بلبل خرما

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۱۴

بلبل خرما « بلبل گوش سفید » یکی از گونه های بسیار زیبای گونه بلبل بوده و به علت زیست در میان درختان خرما به بلبل خرما معروف شده است. بلبل خرما بدلیل ظاهر زیبای خود در میان ایرانیان پس از عروس هلندی طرفداران بسیار زیادی دارد. نگهداری این پرنده به دلیل داشتن ظاهری جذاب نسبت به سایر گونه های بلبل رواج بیشتری دارد. در این مطلب ما به شما آموزش پرورش و نگهداری صفر تا صدی بلبل خرما را شرح خواهیم داد. بدین منظور ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پرورش بلبل خرما

« پرورش بلبل خرما »

شرایط و عوامل مهم آموزش نگهداری بلبل خرما

نگهداری و پرورش بلبل خرما در خانه نیاز به شرایط خاص خود دارد و باید بصورت صحیح اجرا شود. در غیر اینصورت پرنده دچار استرس شده و آوازخوانی آن تحت تاثیر قرار میگیرد. به همین دلیل در این آموزش ما به شما آموزش های دقیقی را در مورد نحوه نگهداری بلبل خرما ارائه خواهیم داد.

۱- محل نگهداری بلبل خرما

یکی از مهمترین موضوعاتی که در هنگام پرورش بلبل خرما باید در نظر گرفت محل نگهداری پرونده می باشد. محل نگهداری این پرنده باید بصورتی باشد که پرنده به دور از از هرگونه خطر باشد. برای نمونه بلبل باید به دور از انواع حیوانات وحشی مانند سگ و گربه و حتی کودکان باشد ، چرا که با وجود این عوامل پرنده احساس خطر کرده و افسرده میشود. در نظر داشته باشید که قفس بلبل خرما را باید در جایی قرار دهید که نسبت به زمین ارتفاع زیادی نداشته باشد. به طور مثال اگر محل نصب قفس را بالکن در نظر گرفته اید حتما جلوی قفس ر ابا پارچه بپوشانید تا پرنده متوجه ارتفاع زیاد نشود.

پرورش بلبل خرما در فصول گرم سال آسان تر بوده و احتمال اذیت شدن پرنده بدلیل سرمازدگی وجود ندارد. سعی کنید تا پرنده را در فصول سرد به دور از باد و باران نگهدارید تا پرنده دچار استرس نشود.  در هنگام نگهداری سعی کنید تا از قفسی استفاده کنید که از لحاظ ابعاد بزرگ باشد.

با توجه به اینکه ملح زیت بلبل خرما در بین درختان است سعی کنید تا در کنار قفس بلبل از گل و گیاه استفاده کنید. این موضوع باعث میشود تا پرنده خوشحال شده و احساس خوشی در او ظاهر شود.

تمیز بودن قفس و خود پرنده در روز بسیار مهم بوده و در صورت عدم دقت به موضوع یاد شده احتمال ابتلای پرنده به انواع میکروب ها و بیماری های قارچی افزایش می یابد. تلاش کنید تا برای راحتی کار نظافت از روزنامه برای پوشندن کف قفس استفاده کنید و در صورت کثیف شدن خود روزنامه ها را برداشته و با روزنامه جدید جایگزین کنید. همچنین بهتر است تا در داخل قفس ظرف آب قرار دهید تا پرنده خود اقدام به حمام کردن نماید.

نگهداری بلبل خرما

« نگهداری بلبل خرما »

۲- تغذیه بلبل خرما

نگهداری و پرورش بلبل خرما نیاز به زمان و هزینه است. مقدار حدودی هزینه پرورش بلبل خرما در ماه صدهزارتومان و یا کمتر می باشد. برای نگهداری پرنده باید جهت نگهداری پرنده رسیدگی منظم انجام گیرد. بعضی افراد بدلیل نبود زمان کافی به تغذیه بلبل خرمای خود رسیدگی نمیکنند و به همین دلیل بعد از گذشت مدت زمانی باعث از بین رفتن پرنده میشود. بلبل خرما بعلت علاقه زیاد به خرما توصیه میشود تا حتما در تغذیه این از خرمای له شده استفاده کنید. خرما باعث افزایش انرژی پرنده شده و برخی ویتامین های بدن او را تامین میکند. سایر تغذیه این بلبل از حشرات و کرم ها بوده  به همین دلیل حتما از حشرات و کرم ها در تغذیه این پرنده استفاده کنید. برای راحتی کار میتوانید از حشرات و کرم های خشک شده که مخصوص پرندگان وجود دارد استفاده کنید. استفاده از میوه های له شده مثل سیب ، انگور ، تمشک ، توت و … در غذای بلبل خرما بسیار واجب میباشد

۳- بازی با پرنده

بلبل ها بطور ذاتی بسیار بازیگوش و باهوش هستند و بصورت اجتمایی زندگی میکنند. در نظر داشته باشید که برای پرورش بلبل خرما بهتر است تا آنها را بصورت جفت نگهداری کنید. بلبل خرما علاقه بسیار زیادی به اشیا و وسایل رنگارنگ دارد به همین دلیل از اشیا و وسایل بازی رنگارنگ در قفس او استفاده کنید زیرا تاثیر بسیار زیادی در روحیه پرنده خواهد داشت. یکی دیگر از شرایط مهم در نگهداری بلبل خرما آرامش داشتن پرنده در هنگام بازی کردن میباشد به همین دلیل در هنگام بازی کردن با پرنده از ایجاد سر و صدا پیشگیری کنید و با انجام حرکات دوست بودن خود را به پرنده ثابت کنید.

نگهداری بلیل خرما در خانه بسیار راحت و بی دردسر میباشد. ولی باید حتما تایمی را نیز برای پرنده اختصاص دهید. زیرا در صورتی که پرنده از بازی و سرگرمی به دور باشد به مرور زمان اثر بدی برای پرنده خواهد گذاشت.