تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی خصوصیات ، مزایا و معایب بخاری بدون دودکش

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۱۰٫۰۶

با شروع سردی هوا و فصل سرما ، اغلب افراد نسبت به جستجو و خرید لوازم گرمایشی اقدام میکنند. در ایران نیز لوازم گرمایشی گازی و یا برقی بر اغلب مناطق بافت شهری و روستایی مورد استفاده قرار میگیرند. متاسفانه هر سال با وجود رضایت های بیشمار در مورد این محصولات نارضایتی هایی نیز به چشم میخورد. برای نمونه سهل انگاری های استفاده از این محصولات تلفات جبران ناپذیری را بر جای میگذارد. معمولا استفاده کنندگان از لوازم گرمایشی اگر به نحوه نصب و استفاده این محصولات آشنایی داشته باشند میتوانند بدون ایجاد خطر و آسیب از آنها استفاده کنند. در این مطلب از سایت ما توضیحات کاملی را در مورد مزایا و معایب بخاری های بدون دودکش برایتان خواهیم گفت. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

بخاری بدون دودکش

« بخاری بدون دودکش »

تفاوت های بخاری دودکش دار و بدون دودکش

بطور کل بخاری های گازی به دو نوع دودکش دار و بدون دودکش تقسیم میشوند. در کل در بخاری های گازی ، گاز شهری بهمراه اکسیژن مشتعل شده و گرما حاصل میشود. با ایجاد فرایند اشتعال گازهای دی اکسید و مونوکسید نیز تولید شده و گازهای مذکور برای سلامتی بسیار مضر هستند. در بخاری های دودکش دار آلاینده ها به واسطه دودکش به بیرون منتقل میشوند. این نوع بخاری ها ایمن ترین نوع بوده و در صورت باز بودن راه دودکش خطر مرگ خاموش برای افراد در پی ندارد.

محدودیت های بخاری های دودکش دار در مقایسه با تنوع بدون دودکش بیشتر بوده و باید به آنها توجه شود. برای نمونه بخاری های دودکش دار قابلیت جابجایی بالا ندارند و باید در مکانی قرار گیرند که لوله بخاری در آنجا تعبیه شده است. در زمان خروج گازها از بخاری مقادیر بالایی اکسیژن و گرما از طریق دودکش بهه بیرون اتلاف میشود و به همین دلیل این نوع محصولات راندمان گرمایشی کمتری نسبت به تنوع بدون دودکش دارند. در بخاری های بدون دودکش تمامی گرمای ایجاد شده در محیط منتشر میشود و به همین دلیل راندمان گرمایشی بالاتری ایجاد میکنند.

کارکرد بخاری های بدون دودکش

بخاری های بدون دودکش گاز و اکسیژن کمتری ترکیب برده و گرمای بیشتری ایجاد میکنند. این بخاریها همانطور که از نامشان پیداست نیازی به نصب دودکش نداشته و الاینده ها را به محیط منتشر میکنند. گازهای ایجاد شده در این دسته از بخاری ها کمتر از دودکش دار هاست ؛ اما با این حال احتمال ایجاد مسمومیت زیاد است. معمولاً بخاری های بدون دودکش به سیستم ایمنی ODS مجهز هستند. سیستم ODS با اندازه گیری اکسیژن محیط دستگاه را کنترل میکند. برای نمونه این سیستم در صورت پایین آمدن اکسیژن از میزان ۱۸٪ آن را خاموش میکند. با خاموش شدن بخاری قطعه به کار رفته در دستگاه بنام ترموکوپل سبب قطع گاز میشود.

مزایای استفاده از بخاری بدون دودکش

« مزایای استفاده از بخاری بدون دودکش »

مزایای استفاده از بخاری بدون دودکش

 • وزن سبک
 • راحتی در حمل و نقل
 • مصرف گاز بهینه
 • پخش یکنواخت گرما در محل
 • قیمت مناسب تر نسبت به بخاری های دودکش دار
 • راندمان گرمایشی بالاتر نسبت به تنوع دودکش دار

معایب استفاده از بخاری بدون دودکش

 • پخش آلاینده های سمی « هر چند کم » در محیط
 • نیاز به باز بودن درب پنجره ها برای کاهش خطر گاز گرفتگی
 • افزایش مصرف سوخت به واسط باز بودن درب و پنجره مکان

امنیت بخاری های بدون دودکش چقدر است؟

در سال های اخیر تبلیغات صورت گرفته در مورد سنسورهای ODS سبب شده که افزاد زیادی تصور کنند که بخاری های بدون دودکش از مرگ خاموش جلوگیری میکند. همانگونه که ذکر شد این بخاری ها با کاهش میزان اکسیژن از مرز ۱۸٪ باعث خاموشی دستگاه میشود. اکسیژن کمتر از میزان ۱۸ درصد سبب مرگ نمیشود ؛ اما وجود گازهای مونوکسید کربن سبب ایجاد مسمومیت و نهایتاً مرگ میگردد. سیستم مذکور مقدار مونوکسید کربن را اندازه نمیگیرد و به همین علت عملکرد ضعیفی از خود نشان میدهند. علاوه بر این احتمال خرابی سنسورها نیز از معایب استفاده از بخاری های بدون دودکش است.

معایب استفاده از بخاری بدون دودکش

« معایب استفاده از بخاری بدون دودکش »

نکات ایمنی استفاده از بخاری های بدون دودکش

 • وجود تهویه مناسب از اصلی ترین نکات ایمنی این محصولات می باشد. در هنگام استفاده از بخاری های بدون دودکش از وجود تهویه مناسب مطمئن شوید.
 • از عدم نشتی گاز مطمئن شوید.
 • هیچ وقت از بخاری های بدون دودکش در محیط های کوچک مانند اتاق خواب استفاده نکنید.

با تنفس گازهای سمی چه مشکلاتی ایجاد میشود؟

دی اکسید نیتروژن گازی بدون رنگ و بو بوده و برای سلامتی بسیار مضر است. مونوکسید کربن نیز بدون بو و نامرئی بوده و سبب ایجاد اختلال در هوشیاری میگردد. افراد مسن و سیگاری ، کودکان ، بیماری تنفسی و قلبی بیشتر در معرض این مسمومیت ها بوده و احتمال بروز مرگ در این افراد بیشتر میشود.