تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

فن اگزاست چیست؟ مکان های مورد استفاده فن اگزاست

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۹٫۰۹

فن ها در واقع وسیله ای برای خنک سازی محط مورد استفاده قرار میگیرند. فن ها در ظرفیت ها و قدرت های گوناگونی تولید شده و کاربردهای گوناگونی در صنایع دارند. مطمئنا شما نیز از قبل فن هایی که بر روی کامپیوترها نصب شده اند را دیده اید. این وسیله علاوه بر کارهای کوچک در سطوح وسیع تر مانند گلخانه ها و مرغداری ها نیز استفاده شده و برای خنک سازی و یا تهویه این مکان ها مورد استفاده قرار میگیرند. فن های اگزاست در واقع برخلاف فن های متداول که هوای بیرون را به داخل سالن میدمند ، هوای داخل سالن را به بیرون از سالن مکش میکند. کاربرد فن های اگزاست بیشتر برای خارج ساختن هوای آلوده سالن به بیرون از محیط استفاده میشود. تنوع فن های اگزاست زیاد بوده و در تنوع مختلفی به نام های سقفی ، آکسیال و یوتیلیتی ساخته شده اند. در این مطلب از سایت ما نسبت به معرفی کامل فن های اگزاست اقدام کرده و توضیحات کاملی را در این فن ها به شما خواهیم داد.

دلایل استفاده از فن اگزاست

فن های اگزاست در انواع مکان های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. این فن ها معمولاً در سرویس بهداشتی ، حمام و آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرند و آلاینده ها ، بو و هر عامل دیگری را از محیط خارج می کند. این لوازم عموماً در انواع سالن های تولیدی ، گلخانه ها ، سالن های دام و طیور و... برای ایجاد تهویه هوا استفاده میشوند. استفاده از فن سبب میشود تا هوای تازه به درون سالن وارد شده و هوای آلوده و گرم از سالن خارج شود. در برخی از سالن ها بدلیل حساس بودن آنها باید هوای آلوده در سریع ترین زمان ممکن از سالن دفع شود ؛ در این حالت تکیه بر دریچه ها کفاف نداده و باید از سیستم های اگزاست استفاده کرد. فن های اگزاست در اصل با سرعتی بسیار بالا هوای داخل سالن را به بیرون انتقال داده و سبب میشود تا تهویه به بهترین شکل صورت انجام پذیرد.

فن اگزاست

« فن اگزاست »

انواع فن اگزاست

فن های اگزاست در دو نوع ساخته میشوند. نوع  اول فن هایی هستند که هوای داخل را به بیرون هدایت میکنند و نوع دوم فن هایی هستند که باعث چرخش هوای داخل محیط میشوند. این نوع فن ها به اصطلاح فن سیرکوله نیز شناخته میشوند. فن های سیرکوله از فیلترهایی برخوردار هستند که هوای محیط را دریافت کرده و با جذب آلودگی آن را به مکانی دیگر منتقل میکنند. این فن ها اغلب در مرغداری ها مورد استفاده قرار میگیرند.

فن های اگزاست در سه حالت سقفی ، آکسیال و یوتیلیتی ساخته میشود. در ادامه با ویژگی های هر کدام از این فن ها آشنا خواهید شد.

۱. فن اگزاست سقفی

این فن همانطور که از نام آن پیداست در سقف سالن وصل میشود و رطوبت و گرما را از طریق سقف از محیط خارج میکند. نوع فن به کار رفته در آن به دو نوع آکسیال و یا سانتریفیوژی تقسیم بندی می شوند. عموماً برخی از افراد این فن را به نام هواکش سقفی نیز میشناسند و از آن در بسیاری از مکان ها مانند منازل ، ادارات ، بیمارستان ها ، مغازه ها و کارگاه های تولیدی از آن استفاده میکنند. بدنه و پره های به کار رفته در این فن ها معمولا از استیل یا آلومینیوم ساخته شده تا در برابر رطوبت محیط زنگ نزند و کارایی خود را از دست ندهد.

۲. فن آکسیال

فن های آکسیال بصورت محوری بوده و از پره هایی از جنس آلومینیوم ، استیل و یا پلاستیک فشرده ساخته شده اند. این فن ها عملکردی مشابه فن های سقفی داشته و با ایجاد فشار مثبت باعث تخلیه هوا به بیرون میگردد. فن آکسیال در سایزها و قدرت های مختلف وجود دارند که در انواع محیط ها مورد استفاده قرار میگیرند. انواع گلخانه های میوه و سبزی ، مرغداری ها و سالن های پرورش دام و طیور ، سالن های پرورش قارچ ، سالن های ورزشی و… از این نوع فن ها بهره میگیرند.

۳. فن اگزاست یوتیلیتی

فن های یوتیلیتی  ساختاری حلزونی مانند داشته و به آنها فن سانتریفیوژی نیز میگویند. فن های سانتریفیوژی قدرت بیشتری نسبت به فن های آکسیال داشته و اغلب در سالن های حساس مورد استفاده قرار میگیرند. فن های یوتیلیتی در سقف سالن نصب شده و به کمک کانال کشی هوای آلوده را به خارج از محیط منتقل میکنند. از این فن ها نیز در کارگاه های تولیدی ، سالن های پرورش دام و طیور، گلخانه ها ، هتل ها و رستوران ها ، انبارها و پارکینگ ها و… استفاده می شود. نوع پره های به کار رفته در این فن ها نیز به سه نوع فوروارد ، بکوارد و رادیال تقسیم بندی می شوند.