تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

اهلی و دستی کردن عروس هلندی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۹

عروس هلندی یک نمونه از پرندگان استرالیایی است که در سال ۱۸۰۰ توسط مردم استرالیایی به کشور انگلستان منتقل شدند. این پرنده های باهوش از نمونه های پرنده های دست آموز هستند که بدلیل داشتن خوی ملایم ، تاج زیبا و وجود پرهای خوس رنگ از محبوبیت بسیاری در میان پرورش دهندگان و مردم عادی هستند.

دانستن این موصوع حائز اهمیت است که عروس های هلندی بدلیل خون گرم بودنشان باید بیشتر مورد محبت و توجه واقع شوند. بهترین وقت برای رام کردن عروس هلندی زمانی است که پرنده جوجه بوده و به تازگی از والدین خود جدا شده است. البته عروس هلندی های جوان را نیز میتوان دست آموز کرد ؛ اما این پرنده ها به هیچ عنوان مانند جوجه عروس ها دست آموز نخواهند شد.

رام کردن عروس هلندی

« رام کردن عروس هلندی »

عروس هلندی ها نیز مانند سایر حیوانات از موارد مختلفی میترسند. به همین علت لازم است تا بسیار محتاطانه با آن برخورد شود. توجه کنید که عروس های جوان قوانین اهلی شدن خاص خود را دارند. برای نمونه سعی نکنید که برای اهلی کردن این پرندگان عجله به خرج دهید. اجازه دهید تا پرنده بعد از ورود به خانه شما با مخیط اُخت شده و با شرایط جدید عادت کند. پیشنهاد میکنیم در هنگام نزدیک شدن به پرنده طوری رفتار کنید که پرنده احساس کند که شما موجودی بی خطر برایش محسوب میشوید. هیچگاه عروس هلندی ها را غافلگیر نکنید ؛ چرا که ممکن است استرس به آن وارد شده و دچار ایست قلبی شود. زمانی به پرنده نزدیک شوید که آن به شما و صدای شما عادت کرده است. با عروس ها حرف بزنید تا پرنده با تن صدایتان آشنا شده و در هنگام صحبت کردن با شما احساس آرامش کند.

بعد از آنکه عروس هلندی به شما عادت کرد به دنبال راهی برای تماس فیزیکی با او باشید. بدین منظور خوب است که دستتان را به آرامی داخل قفس پرنده ببرید  و چند دقیقه انگشت های خود را در کنار نشیمن گاه پرنده ثابت نگهدارید. بدلیل اینکه این کار را برای اولین بار است انجام میدهید ممکن است با جیغ ها و گاز گرفتن های پرنده مواجهه شوید. عقب نشینی نکرده و در روز چندین بار این عمل را تکرار کنید. با این کار پرنده به دستان شما عادت کرده و ممکن است روی انگشتان شما بنشیند. برای جلوگیری از گاز گرفتن عروس میتوانید شروع به شرطی کردنش نمایید ؛ بدین صورت که چیزی مانند کاهو که طوطی عروس آن را دوست ندارد انتخاب کرده و به پرنده بفهمانید که درصورت تکرار این عمل از خوراکی های محبوبش محروم میشود. با این شرط پرنده حتماً از گاز گرفتن شما محروم شده و به شما اجازه بدست گرفتن خود را خواهند داد.

عروس هلندی های دست آموز

« عروس هلندی های دست آموز »

توجه : زمانی که عروس هلندی به دست شما عادت نکرده هیچ گاه آن را از قفس بیرون نکشید ؛ چرا که ممکن است آن احساس نا امنی کرده و شروع به گاز گرفتن کند.

تلاش کنید تا اگر مقدور بود هر روز بمدت ده الی پانزده دقیقه با این طوطی بازی کرده و با دست به آنها غذا دهید. این کار باعث میشود که پرنده خیلی زودتر با شما اُنس بگیرد و خیلی زودتر با شما از بیرون از قفس بازی کرده و سرگرم شود. زمانیکه پرنده را از قفس خارج میکنید مطمئن شوید تا در ها و پنجره ها بسته باشند. اندازه پرهای عروس نیز نباید به حدی باشد که پرنده از ترس خود را به در و دیوار بزند. البته این موضوع برای عروس هلندی های جوان صدق میکند و اگر شما پرنده را از کوچکی پرورش دادید نیازی نیست که پرهای آن را کوتاه کنید.

 

بهتر است بدانید که عروس هلندی ها در اثر خوردن غذای مورد علاقه خود عکس العمل های مثبتی نشان خواهند داد  علاقه خود به صاحبش را خیلی بهتر نشان خواهد داد. میتوانید در هنگام غذا دادن به پرنده به طوطی نزدیک شده و پاهای آن را نوازش کنید تا پرنده بتواند با یک پا روی انگشتتان بنشیند و تعادل برقرار کند .

بعد از آنکه طوطی شما بالا رفتن از انگشت شما را یاد گرفت سعی کنید تا از کلمه " بپر بالا " استفاده کنید تا به او بفهمانید که زمانی که این عمل را انجام دهد انگشت شما به طرف سینه آن بالا میرود. همچنین زمانیکه آن را روی زمین میگذارید بهتر است از کلمه " بپر پایین " استفاده کنید و این کلمات را آنقدر تکرار کنید تا طوطی با این کلمات اُنس بگیرد. این حرکات باعث میگردد تا عروس هلندی شما مطیع شود.

هرچه مقدار در یاد دادن به عروس هلندی ها صبر بیشتری به خرج دهید بیشتر آنها را اهلی خواهید کرد. عروس هلندی ها موجودات باهوشی هستند که قدرت انجام بسیاری از کارها را دارند.