تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه جوجه کشی

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۹٫۲۹

امروزه صنعت جوجه کشی و استفاده از انواع ماشین جوجه کشی برای تبدیل تخم های نطفه دار به جوجه به یکی از صنایع مهم کشور تبدیل شده است. این موضوع سبب گردیده تا تولیدکنندگان مختلفی در حیطه تولید دستگاه جوجه کشی پا به عرصه بگذارند و محصولات گوناگونی را تولید و عرضه کنند. معمولاً ماشین های جوجه کشی ایرانی دارای ظرفیت های گوناگون بوده و در تنوع خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی تقسیم میشوند. بدلیل وجود بالا در تنوع محصولات باعث گردیده تا بعضی از افراد بدون داشتن اطلاعات نسبت به خرید محصول اقدام میکنند و با شکست در جوجه کشی مواجه میشوند. به همین علت برخی از موارد مهم باید قبل از خرید دستگاه جوجه کشی بررسی شود که در این مطلب به آنها خواهیم پرداخت. بدین منظور میتوانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

راهنمای انتخاب و خرید دستگاه جوجه کشی

« راهنمای انتخاب و خرید دستگاه جوجه کشی »

حسگر دما و رطوبت

از مهمترین قطعاتی که بر روی دستگاه جوجه کشی نصب میشوند سنسور دما و رطوبت است. سنسور دستگاه جوجه کشی اگر به درستی کار نکند میتواند کل راندمان جوجه کشی را به خطر بیندازد. سنسور دما و رطوبت در اصل کنترل کننده دما و رطوبت درون محفظه بوده و در صورتی که به درستی اندازه گیری و کنترل نکند تخم ها فاسد خواهند شد. بهتر است بدانید که تخم های نطفه دار در صورتیکه در دمای استاندارد خود قرار نگیرند حتی در صورت متولد شدن جوجه ها هم ممکن است به بیماری های گوناگون دچار شوند. همین موضوع سبب شده تا هنگام خرید توجه به نوع سنسور به عنوان یکی از موارد مهم در خرید دستگاه جوجه کشی در نظر گرفته شود.

با توجه به بررسی های انجام شده در میان حسگرهای مجود در بازار سنسور SHT Sensirion محصول کشور سوئیس بعنوان بهترین و با کیفیت ترین حسگر موجود شناخته شده و آن در صنایع فوق حساس استفاده میشود. این سنسور نیازی به کالیبره نداشته و با هر بار جوجه کشی نیازی نیست که اپراتور نسبت به کالیبره مجدد آن اقدام کند. بهترین نوع سنسور SHT نیز نسل آخر « نسل ۳ » بوده و این سنسور در برخی از تولیدات جوجه کشی ایرانی وجود دارد. علاوه بر وجود سنسور SHT ، در برخی از تولیدات جوجه کشی یک سنسور دوم نیز وجود داشته که از آن بعنوان سنسور نگهبان نیز یاد میشود. این سنسور در واقع زمانی که سنسور اصلی دچار اختلال در کارکرد شد ، سریعاً وارد عمل شده و بطور خودکار تمامی عملیات اندازه گیری را بر عهده میگیرد.

کیفیت بدنه

دومین پارامتر یک دستگاه جوجه کشی خوب بدنه آن است. چرا که تمامی قطعات از جمله سیستم رطوبت ساز ، سنسور ها ، راک ها ، شانه ها و تخم های نطفه دار درون محفظه دستگاه قرار دارند که به وسیله بدنه از محیط بیرون جدا شده است. همانگونه که در بخش گذشته نیز بدان اشاره شد کل فرایند جوجه کشی تحت تاثیر دو عامل دما ، رطوبت و چرخش انجام میپذیرد و در صورتیکه بدنه دستگاه کیفیت لازمه را نداشته باشد رطوبت میتواند باعث زنگ زدگی آن شود. علاوه بر آن بدنه باید بصورت عایق طراحی شده تا بتواند از اتلاف دما و رطوبت جلوگیری کند. این موارد تنها زمانی قابل انجام است که بدنه در برابر رطوبت و نوسانات دمایی مقاوم باشد. متاسفانه برخی از تولیدکنندگان از فلز برای ساخت محصولات خود استفاده میکنند. با گذشت زمان ماشین های جوجه کشی فلزی دچار فرسودگی شده و بدلیل وجود رطوبت در داخل محفظه دچار زنگ زدگی میشوند. با توجه به تحقیقات انجام پذیرفته بدنه ماشین جوجه کشی با جنس PVC استانداردترین نوع بوده و این عنصر در مقابل رطوبت بالا مقاوم می باشد. همچنین احتمال زنگ زدگی در این بدنه نیز صفر می باشد.

راهنمای خرید برد جوجه کشی

« راهنمای خرید برد جوجه کشی »

برد کنترلر

از دیگر نمونه فاکتورهای مهم خرید دستگاه جوجه کشی دقت به نوع کنترلر آن است. در اصل کنترلر جوجه کشی بعنوان بخش اصلی ماشین جوجه کشی شناخته شده و تمامی بخش های جوجه کشی اعم از دما ، رطوبت ، تهویه ، اکسیژن رسانی و چرخش تخم را کنترل می کند. جدیدترین کنترل جوجه کشی با نام JDR950 در بازار وجود داشته و این برد قابلیت پشتیبانی از سنسور اصلی ، سنسور نگهبان ، سنسور محیطی و سنسور کربن دی اکسید را دارد. ساختار این برد بصورت SMD مونتاژ شده به همین علت برد به مشکلاتی نظیر نویز دچار نمیشود.

گارانتی و خدمات پس از فروش

گارانتی و خدمات پس از فروش نیز جزء موارد مهم انتخاب دستگاه جوجه کشی است و باید قبل از خرید بدان توجه شود. در اصل وجود گارانتی نشان دهنده کیفیت محصول سازنده است ؛ به همین علت بیشتر ماشین های جوجه کشی گارانتی دار دارای کیفیت مورد قبول هستند.