تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

راهنمای افزایش میزان باروری خروس ها

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۶

همانگونه که انسان ها دارای نژادها و مزاج های مختلفی هستند ، پرندگان نیز نژادهای گوناگون دارند. بعنوان نمونه برخی از خروس ها از توان بارورسازی بالایی برخوردار بوده و میتوانند مرغ های بسیاری را بارور کنند و بعضی نیز دارای قدرت باروری کمی می باشند. هر مرغداری میداند که اگر بخواهد از تخم های خود جوجه کشی کند باید از تخم های نطفه دار استفاده کند و درصورتیکه از تخم های بدون نطفه استفاده کند هیچ تخمی به جوجه تبدیل نخواهد شد. بنابرین نیاز است که از یک خروس که قابلیت باروری بالایی دارد برای تولید تخم های نطفه دار استفاده کند.

در حالت استاندارد کلیه خروس ها قابلیت بارور کردن مرغ ها را دارند و تعداد بسیار بسیار اندکی خروس وجود دارد که بصورت مادرزادی نابارور می باشند. مبحث اصلی این مطلب در این مورد است که چه عواملی باعث میشود تا باروری خروس ها افزایش پیدا کند؟ برای دانستن این موضوع ادامه مطلب را مطالعه کنید.

روش های افزایش باروری خروس

« روش های افزایش باروری خروس »

افزایش تعداد خروس های موجود در گله

اگر در میان گله تعداد خروس های اندکی وجود داشته باشد تعداد تخم های نطفه دار کمتری نصیبتان خواهد شد. بای نمونه به ازای ۱۰۰ مرغ باید ۱۰ عدد خروس در گله داشته باشید. استاندارد ترین حالت این است که به ازای هشت مرغ یک خروس در گله وجود داشته باشد.

خارج نمودن خروس نابارور از بین گله

مرغ ها با توجه به خصوصیتی که دارند بعد از انتخاب مرغ نر ، اجازه جفت گیری را به سایر خروس ها را نمیدهند. به همین علت اگر در گله پرورشی خروس نابارور وجود داشته باشد باعث کاهش تولید تخم های نطفه دار میشود. به همین علت توصیه میکنیم که اگر به تعداد تخم های نطفه دار خود اهمیت میدهید ، حتماً و حتماً قبل از قراردادن نرها در گله از آنها تست اسپرم بگیرید.

تاثیر اندازه سایز خروس بر تعداد تخم های نطفه دار

بررسی های میدانی نشان داده که مرغ ها عموماً علاقه به جفت گیری با خروس هایی دارند که از لحاظ جثه و تاج برتر باشند و همچنین خود خروس ها نیز اجازه جفتگیری را به خروس های ریز جثه نمیدهند ، بنابرین پیشنهاد میشود که حتی المکان از خروس هایی با مشخصات ظاهری ذکر شده در گله خود استفاده کنید.

خروس های چاق و تاثیر آنها بر نطفه داری

خروس هایی که چاق هستن در هنگام جفتگیری ممکن است مشکلاتی را برای مرغ ماده به وجود بیاورند. بنابرین بهتر است که در زمان پرورش مرغ و خروس با وزن آنها را در وزن نرمال نگهدارید و از بروز چاقی بیش از حد در مرغ ها جلوگیری کنید. نرمال بودن وزن خروس ها باعث قرار گیری آسان آنها بر روی ماده ها میشود و عملیات جفت گیری آسان تری را به ارمغان می آورد.

راه های افزایش باروری خروس

« راه های افزایش باروری خروس »

آیا اندازه بیضه های خروس رابطه مستقیمی با میزان باروری آنها دارد؟

اگر چه ممکن است خروسی که چثه بزرگ دارد از بیضه های بزرگی نیز برخوردار باشد ؛ اما بیضه های بزرگتر دلیلی بر تولید اسپرم بیشتر نیست. این مورد به عوامل متفاوتی مانند ژنتیک ، نور ، شرایط محیط ، کیفیت منی ، تغذیه و... بستگی داشته و بهتر است برای دانستن این موضوع از آنها تست اسپرم گرفته شود.

 

تاثیر تغذیه بر افزایش مقدار باروری خروس ها

طبق تحقیقات محققین ، به این نتیجه رسیده اند که افزودن پودر انار خشک شده در جیره غذایی خروس ها میزان اسپرم تولیدی آنها را تا حد قابل توجه افزایش میدهند.