تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

تجهیزات لازم برای احداث یک گلخانه مدرن

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۵٫۰۷

همراه با افزایش جمعیت مصرف محصولات کشاورزی نیز سال به سال افزایش پیدا میکند. به این دلیل بسیاری از کشاورزان به احداث کردن گلخانه ها برای کشت و پرورش انواع میوه جات و سبزی جات روی می آورند. این مطلب به شما آموزش میدهد تا بتوانید گلخانه ای بروز را با کمترین میزان مصرف انرژی و بالاترین بهره وری را احداث کنید.

میزان سرمایه اولیه مورد نیاز

مهمترین موضوع در راه اندازه هر شغل میزان سرمایه اولیه برای شروع به کار است. چرا که با محاسبه سرمایه اولیه و هزینه های تجهیزات میتوانید تصمیم بگیرید که آیا شروع کار برایتان بصرفه است یا خیر! با توجه به نوع گیاه و گلخانه ای که در نظر دارید احداث کنید میزان سرمایه اولیه براورد میشود. احداث یک گلخانه نرمال از متری شصت هزار تومان شروع شده و تا صدو پنجاه هزار تومان نیز میرسد. هرچه به سمت مدرنازاسیون گلخانه خود بروید هزینه ها به همین مقدار افزایش پیدا میکند. میزان هزینه تجهیز هر متر مربع مدرن ترین گلخانه ها تا ۱٫۵ میلیون تومان نیز میرسد.

راهنمای احداث گلخانه مدرن

« راهنمای احداث گلخانه مدرن »

برای احداث یک گلخانه چه مواردی نیاز است ؟

بعد از تصمیم قطعی احداث یک گلخانه باید عملیاتی را بدین منظور انجام دهید. اولین کار برای این منظور دریافت مجوزهای قانونی از سازمان جهاد کشاورزی است. بدین منظور باید به سازمان جهاد کشاورزی شهری خود مراجعه کنید. توجه کنید که این سازمان به سادگی اقدام به صادر کردن مجوز نمیکند! بلکه از شما درخواست میکند که تجهیزات گلخانه را تهیه کرده و گلخانه خود را مجهز کنید. مهمترین مواردی که برای تجهیز گلخانه نیاز است عبارتند از : انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی ، سیستم های آبیاری ، سیستم های تهویه مطبوع و... می باشد.

ساختمان اصلی گلخانه

گلخانه ها عموماً با سازه های مختلفی ایجاد میشود که نمونه هایی از آنها عبارتند از : اسپانیایی ، تونلی ، شیشه ای ، پلی کربنات ، سیرکولار ، گوتیک ، فائو و ... .

سیستم های گرمایشی گلخانه

در زمان احداث گلخانه باید از بهترین سیستم های گرمایشی استفاده کرد. این نوع سیستم ها باید توانایی ایجاد و انتقال گرما به همه قسمت های گلخانه را داشته باشند تا در فصول سرد سال گیاهان دچار یخ زدگی نشوند. گرماساز های گلخانه به دو صورت صنعتی و سنتی تولید میشوند. سیستم های سنتی تقریباً روش منسوخ شده ای است که در گلخانه های کوچک از آنها استفاده میشود ؛ چرا که این سیستم ها هزینه های زیادی برای دارنده تحمیل میکنند. اما سیستم های گرمایشی صنعتی بدلیل مصرف بهینه تر سوخت باعث رغبت گلخانه داران به استفاده از آنها میشود. یکی از این سیستم ها جت هیتر دودکش دار است. این جت هیتر ها با گاز و گازوئیل یا هر دوی آنها کار کرده و اقدام ب تولید گرما میکند.

مزیت های استفاده از جت هیتر در گلخانه ها عبارتند از :

  • افزایش راندمان حرارتی
  • بدنه های مقاوم به حرارت و افزایش طول عمر سیستم
  • تعمیر و نگهداری ارزان و آسان
  • کاهش مصرف انرژی به کمک ترموستات
  • امکان استفاده از سوخت گاز طبیعی، گاز مایع یا هر دو
  • امکان نصب کردن موتور دوم برای تامین اکسیژن مورد نیاز سوخت
گلخانه مدرنیزه

« گلخانه مدرنیزه »

جریان هوای گلخانه

یکی از مهمترین موضوعاتی که در احداث گلخانه باید به آنها توجه داشت جریان هوای مناسب و کافی است. چرا که وجود جریان هوا کنترل دما و رطوبت محوطه گلخانه را کنترل کرده و گازهای سمی تولید شده توسط گرماسازها را خارج میکند.

 

برای کنترل تهویه جریان هوا میتوانید از سیستم های نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک تهویه هوا استفاده کنید. برای احداث گلخانه پیشرفته به تهویه ای با دریچه های سقفی و جانبی نیاز دارید. دیچه های سقفی برای فصل بهار که روز هایی گرم و شب هایی سرد دارد، مناسب است. دریچه های جانبی در یکجا و یا چند جا در دیوار های گلخانه نصب می شوند. کارکرد این دریچه ها با رول آپ برقی یا راک و پینیون است. کاربرد دریچه های جانبی، در تابستان های گرم به اوج می رسد.