تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

در مورد آنفولانزای مرعی بیشتر بدانید + پیشگیری و درمان

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۷٫۰۳

یکی از بیماری های بسیار شایع در میان پرندگان آنفولانزای مرغی است. این بیماری در ایران نیز خسارت های بسیار زیادی برای مرغداران تحمیل کرده و بر اساس یافته های موجود تا سال 96 بیش از 26 میلیون مرغ با آلوده شدن به این بیماری معدوم شده اند. با توجه به حساسیت این بیماری در این مقاله میخواهیم شما را با بیماری آنفوانزای مرغی آشنا کرده و علائم و روش های درمان آن را برایتان شرح دهیم.

آنفولانزای مرغی

« آنفولانزای مرغی »

بیماری آنفولانزای مرغی و رابطه آن با آب و هوا

معمولاٌ افرادی که در شهرهای سرسبز ایران با طیور سرو کار دارند و آب هوای محل آنها سرد و مرطوب است باید بیشتر نگران ابتلای پرنده به آنفولانزای مرغی باشند و باید در مورد این بیماری بیشتر بدانند ؛ چرا که با توجه به ذات مرغ این پرندگان در گوشه ای از محل نگهداری تجمع دارند و اگر بهداشت نگهداری آنها رعایت نشود علاوه بر بیمار شدن آنها ممکن است که این نوع آنفولانزا سایر افراد و در سطح گسترده تر یعنی به ساکنین آن منطقه را به خود درگیر کند. بهتر است بدانید که ویروس بوجود آورنده این بیماری در دماهای سرد و مرطوب میتواند تا یکسال نیز زنده بماند. این بیماری ممکن است در سالن های مرغداری که در حومه شهرها فعالیت میکنند و چه در سالن های پرورش مرغ با تراکم کم به وجود بیاید. این ویروس در همه جا می تواند خود نمایی کند. ممکن است در بزاق یک پرنده آلوده یا در مدفوع  یک مرغ وجود داشته باشد و در صورت عدم رعایتِ موارد بهداشتی به گله ای از پرندگان منتقل شده و مرغدار را با تلفات و هزینه های سنگین مواجه کند.

آنفولانزای مرغی که به آنفولانزای پرندگان نیز مشهور است در صورت ورود یبه گله میتواند درصد بسیار زیادی از تلفات را بوجود بیاورد. این ویروس از نمونه بیماری های عفونی می باشد که به سیستم تنفس پرنده تا جای توان آسیب می رساند. این ویوس همانند سایر ویروس ها ، ریه ها را نشانه می گیرد و پرنده ها را به مرور از پای در می آورد.

آنفولانزای مرغی در انسان

در دهه های گذشته جوامع پزشکی بحث های فراوانی را برای پیشگیری و درمان این بیماری انجام داده است. این بیماری ابتدا خود را در سال 1878 به ایتالیایی ها تحمیل کرد ولی حضور پر رنگ آن در سیبری و قزاقستان بعنوان یک تهدید فراگیر برای جان پرندگان کشف شد و شروع آن برای بیمار کردن انسان ها از سال 2003 آغاز شد. پزشکان در دهه های گذشته بارها برای از بین بردن این بیماری تلاش کرده اند اما هیچ گاه موفق به از بین بردن کامل این بیماری نشده اند.

پرنده های بیمار

« پرنده های بیمار »

پرندگان وحشی عموماً نسبت به پرندگان اهلی بیشتر به بیماری آنفولانزا دچار میشوند. پرندگانی مانند بوقلمون ، مرغابی ، غاز ، اردک و هر نوع خروس و مرغ بیشتر در معرض ابتلا به لبماری آنفولانزای مرغی هستند. ویروس آنفولانزا گاهی به سرعت و گاهی نیز با سرعت بسیار کم در بدن پرنده شروع به تکثیر میکند و عموماً در صورت عدم توانایی در شناخت باعث از بین رفتن پرنده میشود. این بیماری علاوه بر ایجاد تلفات در طیور در صورت رشد در ابعاد بزرگ میتواند به اقتصاد یک کشور نیز ضربه وارد کند.

علائم بیماری آنفولانزای مرغی

متخصصین تاکنون نتوانسته اند اثبات کنند که آیا این بیماری از یک انسان به انسان دیگر نیز میتواند سرایت کند یا نه ؛ موارد بسیار کمی در مورد مبتلای انسان به این بیماری ثبت شده و نشان میدهد که این افراد مستقیما با پرنده بیمار در تماس بوده اند.

معمولاً از زمان ورود این ویروس به بدن تا یک هفته در حیوانات و سه روز در انسان دوران نهفتگی ایجاد میشود. پس از آن ویروس خود را با علائم مشهودی نشان داده و میتوان بیماری انفولانزای مرغی را در موجود مبتلا تشخیص داد. مهمترین علائم بیماری عبارتند از :

  • ورم سر و صورت حیوان و سینوس ها
  • ورم و کبود شدن تاج و ریش طیور
  • کبود شدن پوست ساق پا
  • خروج ترشحات خون آلود از دهان و بینی
  • کاهش اشتها، بسته شدن چشم ها، مصرف پایین دان، کم تحرگی و افتادگی بال ها و کز کردگی، جمع شدن طیور در یک نقطه
  • کاهش تولید تخم و یا تولید تخم با اشکل نامتعارف و یا پوسته نرم و نازک

متاسفانه همانطور که متوجه شدید علامت ها در بینِ آنفولانزای مرغی و سایر بیماری های ویروسی و عفونی اشتراک دارد و همین تشخیص این عارضه را در پرندگان دشوار میکند.

علائم بیماری آنفولانزای مرغی در انساها نیز به شکل دردهای عضلانی ، التهاب و گلودرد ، سرفه های پیاپی ، بوجود آمد ن تب و بیحالی ، خلط خونی ، درد معده و... خود را بروز میدهد.

پرندگان معمولاً در زمان مهاجرت بیشتر از سایر زمان ها به آنفولانزای مرغی دچار میشوند ؛ بعنوان نمونه ۶٫۰۰۰ پرنده مهاجر بدلیل آلودگی به این ویروس از بین رفتند.

بهداشت مرغداری

« بهداشت مرغداری »

پیشگیری و درمان آنفولانزای مرغی

متاسفانه تاکنون روش خاصی برای درمان بیماری آنفولانزای مرغی پیدا نشده است. مخصوصاً اینکه اگر آنفولانزا از نوع خفیف باشد مرگ پرندگان حتمی است. تنها راه مقابله با این ویروس روش های پیشگیرانه مانند واکسیناسیون به موقع پرندگان است. واکسن های آنتی ویروس تشکیل این بیماری را تا 90 درصد تضعیف میکند و میتوان آن را یک مورد صد درصد برای جلوگیری از بیماری آنفولانزای مرغی یاد کرد. صد البته که پس از واکسیناسون نیز نباید دست از رعایت نکات بهداشتی کشید و باید بصورت روزمره نکات بهداشتی لانه و محل نگهداری طیور را مورد بازبینی قرار داد.

با توجه به وجود سویه های مختلف بیماری آنفولانزای مرغی چندین مدل واکسن نیز برای آن تولید شده است. در مرغداری های تخمگذار و سالن های پرورش طیور باید پرنده ها را هر شش ماه یکبار واکسینه کرد.