تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش نصب جت هیتر در مرغداری

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۴٫۱۵

در سالن های پرورش مرغ ، بوقمون ، بلدرچین و... برای تولید و تامین گرمای سال پرورشی از جت هیتر ها استفاده میشود. جت هیتر که به بخاری موشکی نیز معروف است بدلیل سادگی در نصب و استفاده ، راندمان حرارتی صد درصدی و مصرف سوخت بهینه مورد استقبال بیشماری از مرغداران است. بدلیل استفاده های زیاد و درخواست کاربران گرامی تلاش کردیم تا در این مطلب به راهنمایی های کامل و مفصل در مورد روش نصب و راه اندازی جت هیتر ها در مرغداری ارائه دهیم.

توجه : در مورد نگهداری تمامی لوازم گرمایشی و بلخصوص جت هیتر ها باید دقت کرد. لوازم گرمایشی بدلیل حساسیت در کارکرد خود لازم است که هر شش الی دوازده ماه یکبار توسط فنی کاران و یا تکنیسین ها بررسی شده و سرویس شوند.

نصب جت هیتر در گلخانه

« نصب جت هیتر در گلخانه »

آشنایی کلی با جت هیتر

برای درک بهتر جت هیتر ابتدا باید با لوازم تشکیل دهنده آن آشنایی داشته باشید. یک جت هیتر از قطعات مختلی مانند بدنه ، الکتروموتور فن ، تابلو برق ، مدل حرارتی ، شیر برقی ، پمپ سوخت رسان و... تشکیل شده است. عموم جت هیتر ها بصورتی ساخته شده اند که مصرف کننده در صورت نیاز بتواند آن را باز کرده و به قطعات داخلی دسترسی داشته باشد. جت هیترها عموماً با بدنه ای از جنس استیل یا رنگی تولید میشوند. جنس محفظه احتراق ای محصولات نیز از استیل می باشد ؛ چرا که کوره های استیل در برابر حرارت مقاوم هستند. فن های جت هیتر از توانایی بالایی از جهت پرتاب هوا برخوردار بوده و میتوانند با حداکثر قدرت ، جریان هوای گرم ایجاد شده را به داخل سالن پرتاب کنند.

جت هیترها در سه نوع گازی ، گازوئیلی و دوگانه سوز تولید میشوند. در هیترجت های گازسوز از شیر برقی برای کنترل جریان گاز استفاده میشود. در هیترهای گازوئیلی نیز از یک پمپ گازوئیل برای انتقال سوخت به نازل ها بهره گرفته میشود.

آشنایی کلی با جت هیتر

جت هیتر ها را میتوان به دو روش پرتابل و یا آویز در سالن نصب کرد ؛ در روش نصب این محصولات بصورت پرتابل ، جت هیتر بر روی یک پایه مستحکم در سالن مرغداری نصب میشود و در حالت آویز ، جت هیتر بصورت ثابتاز سقف مرغداری آویزان میگردد.

جت هیتر نصب شده در گلخانه

« جت هیتر نصب شده در گلخانه »

نصب جت هیتر بر روی پایه

بدین منظور باید جت هیتر را بر روی پایه های مستحکم نصب کنید. محل قرار گیری و پایه ها باید کاملاً صاف و تراز باشند تا در زمان استارت جت هیتر هیچگونه لرزشی نداشته باشد.

نصب جت هیتر بصورت سقفی

برای اجرای این حالت با اتصال زنجیر به سقف و سپس به قلاب های روی بدنه جت هیتر را میتوان از سقف مرغداری آویزان کرد. نصب کردن جهت هیتر از سقف باعث میشود تا فضای سالن شما اشغال نشده و در نصب آبخوری و دانخوری هیچگونه محدودیتی بوجود نیاید.

نکته : درصورتیکه بخواهید جت هیتر گازوئیلی را بر روی سقف آویزان کنید باید توجه کنید که منبع سوختی باید پایینتر از پمپ دستگاه قرار گیرد ؛ چرا که در غیر اینصورت محصول دچار افت فشار خواهد شد و کارایی بهینه را از خود نشان نخواهد داد.

نکات اساسی نصب جت هیتر

در زمان نصب جت هیتر درس سالن مرغداری باید توجه کنید که دستگاه فاصله کافی با دیوار های اطراف خود داشته باشد. پیشنهاد میکنیم که حداقل فاصله یک متری را در زمان نصب جت هیتر رعایت کنید.

ساختار جت هیترهای بدون دودکش بصورتی است که اکسیژن مورد نیاز اشتعال از داخل سالن از طریق فن دستگاه تامین میشود. پس ، برای جلوگیری از ورود آلاینده های خطرناک فن دستگاه باید بتواند اکسیژن تازه را به سیستم سوخت رسانی جت هیتر وارد کند. همچینین هیچ گونه مانعی نباید در ورودی فن وجود داشته باشد. اگر فن هوا را نتواند به داخل هیترجت مکش کند ممکن است جت هیتر منفجر شود.

همانطور که در بالا نیز ذکر شد در هنگام نصب جت هیتر های گازوئیلی باید به سطح قرارگیری مخزن گازوئیل توجه شود. باید سطح مخزن بالاتر از سطح پمپ دستگاه باشد تا تامین سوخت دستگاه به درستی کار کند. اتصالات استفاده شده برای سوخت رسانی جت هیتر نیز باید استاندارد و درجه یک باشد. پیشنهاد میکنیم که از یک فیلتر گازوئیل در مسیر سوخت رسانی محصول استفاده کنید تا رسوبات اضافه باعث گرفته گی نازل ها نشوند.

نکات اساسی نصب جت هیتر

  • در زمان نظافت و تمیز کرن بستر حتما جت هیتر را خاموش کنید ؛ چرا که فضولات طیور باعث تولید گازهای خطرناک مانند متان و سولفات میشوند و افزایش بیش از حد آنها در زمان نظات ممکن است باعث آتش سوزی در سالن شما شود.
  • درصورتی که خود تخصص کافی در امر نصب جت هیتر ندارید حتماً از نیروهای متخصص و تکنیسین ها کمک بگیرید. همچنین برای جت هیتر ها میتوان از نصاب های مجاز نیز بهره گرفت.
  • قبل از نصب هیتر جت توجه کنید که سیم کشی دستگاه دارای آسیب دیدگی و یا قطعی نباشند.
  • الکرتروموتور هیترجت نباید پوشانده شود ؛ چراکه در اینصورت ممکن است موتور دچار سوختگی زودهنگام شود.
  • هرگونه تعمیرات باید در هنگام خاموشی هیتر انجام شود. تعمیرات در حین روشن بودن دستگاه خطرات جانی فراوانی دارد.

در این مطلب سعی کردیم تا به ساده ترین صورت روش نصب جت هیتر را در سالن مرغداری توضیح دهیم و مجموعه نکات ضروری را برایتان شرح دهیم. در زمان نصب جت هیتر حتما و حتما باید به اتصالات توجه شود. این محصولات باید بصورت دوره ای نیز سرویس شوند چرا که بروز هرگونه ایراد فنی ممکن است خسارت زیادی در برداشته باشد.