تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

معرفی انواع آفات خیار گلخانه ای

نوشته شده در : ۱۴۰۰٫۰۴٫۲۳

کشت و پرورش انواع خیار گلخانه ای در کشور ما بسیار رایج بوده و غالب کشت گلخانه ها خیار می باشد. معمولاً در گلخانه ها برای رشد گیاهان دما و رطوبت ویژه ای را اعمال میکنند ؛ با انجام این کار شرایط برای رشد و نمو انواع آفات و بیماری های گیاهی نیز هموار شده و ممکن است کل گلخانه را به خود درگیر کنند. راهکار اصلی مبارزه با آفات گلخانه ای ، پیشگیری می باشد و لازم است تا کشاورزان راهکارهای پیشگیری از ایجاد آفات را از قبل فرا بگیرند. در این مطلب از سایت ما آفت های مهم گلخانه های کشت خیار را نام برده و روش های پیشگیری از بروز این آفات را برایتان توضیح خواهیم داد.

گلخانه خیار

« گلخانه خیار »

آفت خیار گلخانه ای : شته

شته از آفت های مهم گلخانه های خیار و گوجه فرنگی بوده و به سرعت سایر گیاهان را نیز به خود درگیر میکند. شته ها جثه بسیار کوچکی دارند و رنگ آنها سبز و یا زرد می باشد. این آفات میتوانند به سرعت در کل محیط گلخانه تکثیر پیدا کنند. شته ها عموماً در زیر برگ گیاه خیار جای میگیرد و از شیره گیاه تغذیه میکند و در نتیجه آن گیاه دچار کمبود کربوهیدراته شده و رشد آن متوقف میشود. علاوه بر این شته ها زمینه ایجاد بیماری های قارچی را نیز فراهم میکنند و ضروریست که از آلوده شدن گلخانه به این آفت جلوگیری بعمل آید.

روش پیشگیری از آفت شته

برای پیشگیری از شته باید تمامی علف های هرز درون گلخانه تا چهارمتری اطراف مکان از بین بروند. چرا که علف ها از پناهگاه های این حشره می باشند. همچنین بهتر است که گیاهان و نشا از فضای بیرون به محیط گلخانه وارد نکنید. علاوه بر این کود ازته باید به مقدار مناسب استفاده شود. دما نیز باید توسط هیتر گلخانه بین ۲۰ الی ۲۵ درجه تنظیم شده و رطوبت گلخانه نیز بین ۵۰ الی ۶۰ درصد باشد. همچنین به کمک نوارهای زرد چسبنده میتوان این آفات را جذب، شناسایی و حذف کرد. کفشدوزک ها نیز برای مبارزه با این حشره مفید هستند. برای کنترل شیمیایی شته نیز میتوان از حشره کش های شیمیایی مانند دی اتانول آمید ، پالیزین ، دیکلروس و … استفاده کرد.

آفت خیار گلخانه ای : تریپس

آفت تریپس نیز از شیره گیاهان تغذیه میکند. تریپس ها میتوانند انواع محصولات گلخانه ای مانن خیار ، گوجه فرنگی و ... آلوده کنند. محلی که حشره ها از آنجا تغذیه کنند به شکل نقاط سفید مایل به زرد در می آید. همچنین برگ گیاه دچار لکه های زرد رنگ شده و در نهایت پژمرده میشود. علاوه بر آن این آفت می تواد باعث انتقال ویروس پژمردگی بین بوته ها شود.

روش پیشگیری از آفت تریپس

تریپس ها در عمق حدود ۶ تا ۸ سانتیمتری خاک زیست میکنند. بنابرین با شخم زدن عمیق زمین میتوان آنها را از بین برد. همچنین از بین بردن علف های هرز نیز از دیگر روش های پیشگیری از این آفت می باشد. کفشدوزک ها نیز از دیگر دشمنان تریپس می باشند و برای کنترل طبیعی آنها میتوان از این حشرات استفاده کرد. برای کنترل شیمیایی این آفت هم میتوان از سموم حشره کش مانند امولیسیون دیکلروس ، مالاتیون و هپتنفوس استفاده کرد.

شته

« شته »

آفت خیار گلخانه ای : سفید بالک

سفید بالک ها نیز مانند سایر آفات شیره گیاه را میمکند و علاوه بر پژمردگی گیا ه، باعث انتقال بیماری های ویروسی گیاه نیز میشود. در نتیجه تغذیه این حشرات بر روی برگ ها نقاط زرد رنگ ایجاد شده و سپس به تدریج بوته خشک میشود.

روش پیشگیری از آفت سفید بالک

در بخش های هواکش دار گلخانه باید توری نصب شود تا آفت ها نتوانند از بیرون به داخل سالن راه پیدا کنند. همچنین از لباس های زرد رنگ در محیط گلخانه خود استفاده نکنید چرا که این حشرات به رنگ زرد جذب میشوند. علف های هرز نیز باید از داخل گلخانه حذف شوند. برای کنترل شیمیایی این افات در گلخانه خیار میتوان از حشره کش هایی مانند نیمازین ، پیرتروم و دیگر سموم کشاورزی متناسب با این آفت استفاده کرد. البته باید بدانید که این آفت نسبت به حشره کش ها مقاوم شده و تخم های آنها در برابر حشره کش ها زیاد حساس نیستند.