تهران - خیابان ولی عصر روبروی پارک ملت خیابان سلطانی ساختمان سپیدار طبقه ۵ واحد ۲۰

آموزش ساخت دانخوری و آبخوری بلدرچین

نوشته شده در : ۱۳۹۹٫۰۶٫۲۷

پرورش و نگهداری بلدرچین تحت شرایط خاص و با بررسی جوانب و با در نظر گرفتن بعضی اقدامات صورت میگیرد. پرنده بدلیل فروش تخم و گوشت آن از محبوبیت بالایی برخوردار است. یکی از مشکلاتی که پرورش دهندگان بلدرچین با آن دست و پنجه نرم میکنند معضل تهیه و یا ساخت آبخوری و دانخوری است که با افزایش گله بلدرچین بطبع تعداد دانخوری نیز افزایش پیدا کرده و هزینه ها بصورت سرسام آور افزایش پیدا میکند. در این مطلب ما به شما آموزش ساخت آبخوری و دانخوری بلدرچین با لوازم ساده را آموزش خواهیم داد.

نکات مورد توجه ساخت آبخوری و داخوری بلدرچین

قبل از ساخت این تجهیزات باید به برخی نکات توجه شود. این نکات عبارتند از :

  • مخزنی که برای نگهداری دان ها و یا آب استفاده میکنید باید ظرفیت مناسبی داشته باشد.
  • ارتفاع قرارگیری ظرف باید مناسب باشد تا پرنده ها نتوانند وارد آن شوند.
  • ظرف دان خوری باید عاری از هرگونه رطوبت باشد تا از ایجاد و شایع شدن بیماری در پرنده ها جلوگیری شود.
  • ظرف دارای لبه های تیز نباشد ؛ چرا که ممکن است به پرنده آسیب برساند.
  • ظرف باید قابل شستشو باشد.
آموزش ساخت آبخوری دانخوری بلدرچین

« آموزش ساخت آبخوری دانخوری بلدرچین »

استفاده از سطل برای ساخت دانخوری

در این روش شما باید با دقت به جثه بلدرچین های خود سه یا چهار حفره در بخش تحتانی سطل ایجاد کنید. دقت کنید که حفره های ایجاد شده باید 15 سانتی متر با کدیگر فاصله داشته باشند. در ادامه کار از چند لوله زانویی بعنوان ظرف مخصوص استفاده کنید تا بلدرچین ها از آن برای خوردن دان استفاده کنند. دقت کنید که قطر هر کدام از لوله ها باید در حدود سه برابر قطر سر پرنده باشند تا بلدرچین ها بتوانند سر خود را به داخل برده و تغذیه کنند. پس از هر بار پر کردن سطل نیز فراموش نکنید که باید درب آن را ببندید تا پرنده ها نتوانند وارد آن شوند.

استفاده از سطل برای ساخت دانخوری

« استفاده از سطل برای ساخت دانخوری »

ساخت دانخوری با استفاده از لوله پلیکا

یکی از آسانترین روش های ساخد دانخوری بلدرچین استفاده از لوله پلیکا می باشد. در این حالت باید دوعدد زانوی 45 درجه پی وی سی به هم اتصال دهید و از یک لوله پلیکا با سایز یک متر بعنوان منبع ذخیره دان استفاده کنید. لوله ها را به صورت ردیفی و کنار هم با استفاده از یک بست فلزی در نقطه مناسبی به دیوار بچسبانید.

ساخت دانخوری با استفاده از لوله پلیکا

« ساخت دانخوری با استفاده از لوله پلیکا »

ساخت دانخوری U شکل

در این روش باید از سه عدد لوله پلیکا و دو عدد لوله زانویی استفاده کنید. همانطور که از نام این دانخوری نیز مشخص است باید هر سه لوله را به کمک دو زانویی به هم متصل کنید و یک حالت U مانند را تشکیل دهید.

مانند گذشته ، لوله وسطی را باید در سه الی چهار نقطه سه برابر سر پرنده سوراخ کنید تا پرنده بتواند به آسانی سر خود را به داخل دانخوری ببرد. از لوله های ایستاده نیز میتوان بعنوان منبع ذخیره سازی دان ها استفاده کرد.

ساخت دانخوری U شکل

« ساخت دانخوری U شکل »

استفاده از بطری نوشابه برای ساخت آبخوری

برای ساخت آبخوری میتوانید از دوعدد بطری نوشابه یکو نیم لیتری استفاده کنید. در این روش یکی از بطری ها را از قسمت بالا تا نصفه ببرید و در ادامه از قسمت زیرین بخشی را برای ورود سر گرنده جهت آشامیدن در نظر بگیرید. سپس بطری دوم را مانند قبلی برش داده ولی این دفعه برعکس قسمت بالایی را به داخل بطری اول وارد کنید. اکنون بطری دوم را پر از آب کنید تا پرنده ها بصورت دائم آب در اختیار داشته باشند.